www.Rejtan.EU

Każdy musi mieć w życiu jakiś cel. Iść za określoną ideą, która przyświeca jego poczynaniom. Nie ważne, czy będzie to idea "aby wszyscy byli najedzeni" czy "wolności podatkowej dla wszystkich" czy też "deregulacji wszystkiego". Niektóre pomysły są utopijne inne szkodliwe.

W tym tekście chcę się skupić nad ideami, które przyświecają mojej osobie i mojemu startowi w tych wyborach.

Spróbujmy sobie wyobrazić sytuację Polski w dniu dzisiejszym. Dziś jest dzień "zerowy" nowej, lepszej Polski. Do dnia wyborów zostało 37 dni. W jakim stanie obecnie znajduje się nasz Kraj?

 1.  Gospodarka. Większość naszej gospodarki jest już w prywatnych, często obcych rękach. Wiele firm które znaliśmy z PRL przestało istnieć z powodów ekonomicznych (nie potrafiły się dostosować do wolnorynkowej konkurencji) lub zostały sprzedane w błysku fleszy zachodnim inwestorom, a później po cichu zamknięte. Przykładów na jedną i drugą sytuację możemy mnożyć i podawać w nieskończoność.
 2. Szkolnictwo. Generalnie rzecz biorąc - leży i kwiczy. Nadprodukcja magistrów jaka miała miejsce od połowy lat 90-tych powoduje, że ukończenie studiów wyższych nie jest gwarancją zdobycia pracy. Ilu to dziś magistrów kierunków humanistycznych pracuje nie w swoim fachu? Wystarczy spojrzeć po własnych znajomych. Pamiętam bum jaki był, gdy wprowadzano poziom gimnazjalny. Ile to dobrych rzeczy miało z tego wypłynąć. A jak dziś jest w gimnazjach? Wystarczy porozmawiać z nauczycielami. A efekt dla Narodu? Prędzej w zepsutym autobusie miejskim znajdziesz człowieka który porozmawia z Tobą o filozofii komunikacji niż mechanika, który będzie w stanie ten samochód naprawić.
 3. Sądownictwo, Prokuratura, Policja. Sądy działają sprawnie, ale często słychać głosy, że na drobną sprawę czeka się miesiącami. Wyroki skazujące za przestępstwa pospolite często są niskie. Nie motywuje to jednak Policji do efektownych działań - bo ile razy można w ciągu jednego roku zatrzymywać przestępce na tym samym uczynku, skoro wiadomym jest, że za krótki czas wyjdzie on znowu na wolność. Jednak, uważam że Policjanci powinni być bardziej przeszkoleni (chociażby w użyciu broni palnej) i więcej czasu spędzać na siłowni niż na siłowaniu się z biurokracją.
 4. Podatki. Podatki są potrzebne. Ale, żeby były akceptowalne, muszą być efektywne. Dziś niestety większość z nich jest pożerane przez machinę urzędniczą. Tysiące kontroli jakie są co roku przeprowadzane w Polskich firmach utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej, a w wielu przypadkach do bankructwa. Przy czym, zagadką poliszynela jest to, że firmy zgłaszające nieprawidłowości u swoich kontrahentów stają się często ofiarą dodatkowych kontroli, w myśl zasady: nie ważne czy ty ukradłeś, czy tobie coś ukradziono. Jesteś zamieszany w kradzież. Odpowiedzialność finansowa urzędników za błędne decyzje musi zostać wprowadzona natychmiast.
 5. Finansowanie partii politycznych. Obecny system jest zły. Inne systemy mogą rodzić patologię. Wydawać by się mogło, że słusznym rozwiązaniem jest utrzymywanie partii politycznych z dobrowolnych odpisów podatkowych. Coś na zasadzie 1%. 1%  z Twoich podatków idzie na bieżącą działalność partii politycznej. Możesz utrzymywać kilka partii, dzieląc po równo swoje poparcie. Nie chcesz finansować partii - Twój 1% zostaje przekazany na wyznaczoną w odpowiedniej kratce wyżej organizację charytatywną, w ten sposób dostaje ona 2%. Jednak aby tego dokonać należałoby uaktualnić przepisy o swobodzie przekonań. Po pewnym czasie (chyba nawet bardzo szybkim) tworzyłyby się lokalne KWW - i nie zmieniając nic, zmieniamy wszystko. Serio. Sam wolałbym przekazać 2% podatku na Dom Samotnej Matki niż na partię jedną czy drugą. Owszem, ludzie zrzeszaliby się w partie, ale finansowaliby ich działalność z własnych pieniędzy.
 6. Infrastruktura. Autostrady nie są nam potrzebne. Potrzebujemy sieć dróg ekspresowych, które połączą ze sobą wszystkie miasta wojewódzkie. Dodatkowo, drogi powiatowe widziałbym szersze o jeden pas jezdni, tak aby "zepchnąć" na niego wszystkie wolno poruszające się pojazdy.
 7. Polityka zagraniczna. Unia Europejska jest już dogorywającym trupem. Trzeba mocno położyć nacisk na współpracę z Czechami, Słowacją, Węgrami, a później rozszerzyć ją na Litwę, Łotwę, Estonię. Współpraca na wszystkich frontach: energetycznym, gospodarczym, militarnym, kulturalnym. W polityce zagranicznej, wszyscy mamy po jeden głos. Ale gry zsumuje się 7 głosów tych 7 krajów, wówczas ich "słyszalność" jest na poziomie 10.
 8. Własne przetwarzanie płodów rolnych. Robisz dobre przetwory, ser, wino, pieczesz chleb, a nawet robisz dobry bimber? Możesz je sprzedawać, nie płacąc Państwu ani złotówki. To jest efekt Twojej pracy, tradycja Twojej rodziny. Rzecz bezcenna i wartościowa dla społeczeństwa. Jeżeli jesteś w tym dobry - rynek Cię sam zweryfikuje. I na zadowolonych klientów nie będziesz narzekał.
 9. Powszechny dostęp do broni. Jestem za zniesieniem ograniczeń i licencji na posiadanie broni. Jednak, jest to temat na osobny wątek, który opublikuję niebawem.
 10. Imigranci ekonomiczni. Opisałem swoje stanowisko [tutaj]

------------------------------------

Wspomóż moją kampanię:

 • Nr konta: 92 2490 0005 0000 4530 8604 6544
 • Odbiorca: Partia KORWiN, ul. Jeziorowa 48 lok. 14, 03-991 Warszawa
 • Tytuł przelewu: Dar. na J.Konowałek, o. 6, darczyńca: [Twoje Imię i Nazwisko], PESEL [Twój PESEL], zam. [Twój Adres Zamieszkania]”.