www.Rejtan.EU

Ostatnio wpadła mi przed oczy pewna lista. Przedstawia ona zestawienie e-projektów, które dostały dofinansowanie. Od 42 tysięcy do blisko 750 tysięcy. Na swoim facebooku zobowiązałem się na sprawdzenie tej listy, więc bez zbędnego gadania: do dzieła. W tym artykule, za każdym razem gdy będę pisał o wartości, chodzi o dofinansowanie z UE. Oto, jak unijne pieniądze zmieniają świat. (hehehe). Nie będę wchodził w szczegóły, kto był właścicielem firmy będącej beneficjentem.

Na pierwszy ogień idzie "portal" budowa24.pl mający być platformą komunikacji dla rynku budowlanego. Projekt warty 600 tysięcy dziś jest warty całe 8000 złotych na jednej z giełd internetowych. Niezła promocja, nie? Domena została zarejestrowana (przejęta?) we wrześniu 2014. Ale nie jest tak źle. Portal powstał (web archive) i w roku 2011 jeszcze działał. Ba, nawet oferował jakieś abonamenty i usługi. Ostatni wpis pochodzi z maja 2014 roku.

Drugi projekt z listy czyli przetargionline.com w zamyśle miał być to portal informacji ofert przetargowych. Dziś domena jest dostępna do zarejestrowania.  Projekt był warty jedyne 230 tysięcy więc pewnie zdechł z sieci, wszak nie stawiany za swoje. Nie wiem, czym dokładnie się zajmował, ponieważ w sieci (web archive) dostępny jest tylko jeden zrzut w archiwum, z roku 2010. Fiu bdździu i poszło się przewietrzyć.

Trzeci projekt - socjum.pl - być może również nie należeć do pierwotnego właściciela (data rejestracji 18.12.2014), a web archive pokazuje permanentny błąd serwera apache. Nieźle, jak na generator serwisów społecznościowych za jedyne 404 tysięcy złotych. Najdroższy Internal server error 500 w historii. Zobaczymy jak będzie dalej.

Kolejny serwis - wiedzy o nowych produktach nowenowe.pl - działa! Jest serwisem o nowych produktach w kosmetyce. Domena zarejestrowana 23.12.2008 więc (uwaga) mamy pierwszego beneficjenta, który działa do dziś. Nie moja działka (jeżeli chodzi o to, czym się zajmuje portal), ale widać, że 691 tysięcy dotacji nie zostało zmarnowane. Web Archive również wypełnione (link). Jak dotychczas 25% skuteczności tzw. funduszy unijnych. Lecimy dalej.

Piąty na tapecie znajduje się serwis QuickWay.pl oferujący szansę na poprawienie standardu życia w miastach. Domena zarejestrowana od 25.05.2012 (więc pewnie znowu przejęcie). WebArchive nie widzi historii domeny, więc w jaki sposób dziś pracuje 666 tysięcy dotacji?

Następna w kolejce jest platforma e-learningowa za 226 tysięcy złotych. Miało się to nazywać E-rawiedzy.pl. Dziś po wpisaniu we whois dostajemy taką odpowiedź: "No information available about domain name e-rawiedzy.pl in the Registry NASK database.". Jednak portal działał, a przynajmniej tak podaje Web Archive. W roku 2012 i 2013, więc zawsze coś. Jednak, nie wiem, jak się Państwo zapatrują na naukę języka łacińskiego online, bo chyba o tym był artykuł "Lorem Ipsum" dostępny w archiwum (w zakładce szkolenia podstawowe).

Kolejny projekt a więc portal MaxMoney.pl to nic innego jak kolejna porównywarka kredytów. Do wydanych 384 tysięcy złotych dziś nie dochodzi internet (komenda mtr wiesza się na routerze usługodawcy). Pierwszy 'profesjonalny' zrzut pochodzi z kwietnia 2010, wcześniej była to napisana na kolanie strona w czystym html. Plusem całego projektu jest to, że domena zarejestrowana 7.09.2007, więc można to tłumaczyć chwilową przerwą w działaniu. Choć ta trwa już sporo - ostatni wpis w Archive znajdziemy z 10 października 2014 (link do całości). Więc obsuwa trwa już blisko półtorej roku. Sukces połowiczny, koszt dotacji: 384 tysiące złotych.

Ósmym a jednocześnie najtańszym w naszym zestawieniu jest lakonicznie nazwany OrchidPortal.pl. Zyskał on 42 tysiące złotych i podobnie do projektu z pozycji szóstej - dziś możemy zarejestrować tą domenę. Czy powstał - można mieć pewne zastrzeżenia, ponieważ w Web Archive znajdziemy jedynie stronę parkowania u jednego z usługodawców. Trochę słabo, nawet biorąc pod uwagę, że było to "najtaniej".

Dziewiątym projektem, na którym chciałem się skupić jest projekt, który w tym naborze kosztował jedyne 600.000 - mowa o projekcie drukuje.pl. Ostatnia rejestracja domeny miała miejsce 7 maja 2015 roku. Ponieważ sama domena jest ciekawa, przypuszczałem, że jej historia będzie również interesująca. Do roku 2015 był to serwis, którego zamysł był prosty, coś na zasadzie odwróconego allegro. Jeżeli dobrze zrozumiałem ideę ze skrawków z Web Archive wysyłałem projekt graficzny, który następnie był wysyłany do kilku tysięcy firm poligraficznych jako oferta. Ci wyceniali projekt i zapewne wtedy następowało zamówienie wybranego przeze mnie oferenta. Jednak chyba nie cieszył się aż tak dużym wzięciem, ponieważ w roku 2015 umarł w butach. A szkoda, bo radził sobie przez kilka dobrych lat. Dziś tą domenę można pewnie kupić na jednym z serwisów zajmujących się handlem domenami.

Pierwszą dziesiątkę zamyka serwis o jakże wymyślnej nazwie - stodolatest.pl. Za jedyne 791 tysięcy mieliśmy portal, który publikował opinię o produktach. Jednak, jeżeli wejdziemy w Web Archive z roku 2014, to news napisany rok wcześniej wygląda słabo. Oczywiście, jak pewnie się można domyśleć - portal w tej formie istnieje tylko w archiwum internetowym. Dziś, domena, która została zarejestrowana 31 lipca 2015 przekierowuje na zupełnie inną stronę

Tak więc z 10 projektów ujętych w tej liście do dziś działa w pierwotnym kształcie aż jeden. Dalsza część zestawienia już wkrótce. 

Część druga [link] i trzecia [link] zestawienia