www.Rejtan.EU

W pierwszej części [link] zestawienia przeanalizowałem 10 firm z zestawienia. Na 10 projektów aż jeden funkcjonuje do dziś. 3 domeny z 10 w czasie pisania artykułu były dostępne do rejestracji, dwie są do kupienia na giełdzie domen, jedna przekierowuje na inny serwis. 10 projektów zostało dofinansowane kwotą ponad 4,5 miliona złotych. Dziesięć poniższych projektów kosztowało "jedyne" 5,3 miliona złotych. Przez "kosztowało" rozumiem kwotę dopłaty z UE i tą kwotę będę podawał w poniższym zestawieniu. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób pieniądze te zostały wydane. Czas start.

Projekt pierwszy - GaleriaKameleon.pl miał być portalem szkoleniowym. Obecnie domena jest po okresie wygaśnięcia i jest możliwa do rejestracji. Portal został dofinansowany kwotą 161 tysięcy złotych. Web Archive na ten temat milczy. Jednak na portalu web.gov.pl znajdziemy coś przypominającego zrzut ekranowy. Czy portal istniał i jak długo jest więc ciężko stwierdzić.

Kolejnym dofinansowanym projektem, który dziś nie istnieje jest egzotycznie brzmiący portal turystyczny do planowania podróży - rapatui.eu. Kosztował jedyne 672 złote. Domena zarejestrowana we wrześniu 2008 i obecniesię jest w trakcie wygasania. Portal jednak funkcjonował od jesieni 2010. Niestety, według Web Archive od jesieni 2013 ma problemy z konfiguracją serwera.  

Trzeci na naszej liście jest portal NaszSamorząd.pl. Portal został dofinansowany kwotą 369 tysięcy złotych. Niestety portal Web Archive nie odnotował takiej domeny, domena jest obecnie dostępna do rejestracji natomiast domena bez polskich znaków dialektycznych - NaszSamorzad.pl (zarejestrowana w 5.11.2011) przekierowuje na inny portal. Ciężko mi więc stwierdzić, czy oba projekty połączone (jak często robi się w przypadku serwisów które oferują domenę z ogonkiem).

Czwarty portal - linkarium.pl - w zamyśle składającego wniosek miał być nowym portalem społecznościowym. Kwota dofinansowania - 510 tysięcy złotych. Można powiedzieć - jedyne, wszak miał być to kolejny portal społecznościowy. Portal działał w latach 2009-2010, a przynajmniej te dane dostępne są w serwisie Web Archive.  Od 30 lipca jednak domena przekierowuje na zupełnie inny adres.

Dochodząc do połowy piąty bohater naszego zestawienia czyli portal współpracy przedsiębiorców RazemWiecej.pl jest do wzięcia. Co prawda, nowy właściciel tej domeny nie otrzyma już (niestety) 626 tysięcy dofinansowania. Niestety na temat tej domeny niewiele wie również portal Archive.org. Coś na ten temat wie portal Web.gov.pl jednak wytrawne oko dostrzeże tam regularny katalog stron.

Włosy mi się zaczynają jeżyć, co będzie dalej. Kolejny serwis z naszej listy creditexpert.pl również jest niedostępny. A jakże. Domena jest na sprzedaż za jedyne 7500 złotych na jednej z giełd domen. Zarejestrowana 14 grudnia 2014. Co prawda, Web Archive coś na temat tej witryny może powiedzieć. Na witrynie znajdziemy napis "Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego" w kwocie "jedynie" 641 tysięcy złotych. Być może był to piękny flash (wówczas modny). Bo jeżeli nie - wygląda to co najmniej słabo.

Pod numerem siódmym znajduje się portal JobMatch.pl. Domena co prawda została zarejestrowana 22.09.2008 i do tej pory utrzymywana. Niestety, hosting na OVH nie odpowiada od października 2014. Web Archive pokazuje też kilka ciekawych wpisów. Według mnie 446 tysięcy dopłaty z UE powinno trochę inaczej pracować.

Przedostatnim serwisem branym na warsztat jest iPrawnik.pl. Projekt dofinansowany kwotą 678 tysięcy złotych co prawda znajduje się na domenie utrzymywanej od 11.10.2005. Kiedy sprawdziłem whois pomyślałem: dobra domena, dobry serwis, ktoś wpompował trochę pieniądza i zrobił coś fajnego. Dalej - sprawdzam Web Archive - jest sporo wpisów. Nieregularnych, ale często z tym serwisem bywa. I przychodzi chwila prawdy. Serwer nie jest skonfigurowany, na dzień dobry pojawia się panel administracyjny Windows Serwer. Czas prysł. Witamy w realiach dofinansowywanych portali.

Ostatnim na dzień dzisiejszy projektem jest dofinansowany kwotą 648 tysięcy portal konsumencki - CoKupujesz.pl. Już na dzień dobry - domena zarejestrowana 19.12.2015 nie wróży nic dobrego. Z zakładanego portalu konsumenckiego zrobił się... zielony serwis reklamujący dobroczynne właściwości konopi indyjskich. Jednak szybkie śledztwo pokazuje że serwis działa, ale pod inną domeną - bliskausluga.pl.

Na dziesięć kolejnych projektów w tym zestawieniu znowu mamy wynik: 1 na 10. Niemalże jak w pewnym programie telewizyjnym. To pokazuje w jaki sposób fundusze europejskie wspomagają rozwój przedsiębiorczości. Jutro postaram się opisać pozostałe projekty w tym zestawieniu [zestawienie - część 3]